Kategóriák
Hitel bar listásoknak kezes nélkül 2020

Hitel bar listásoknak 2020

Hitel bar listásoknak 2020

Röviden a KHR/BAR listáról

A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) vagy régebbi nevén BAR (Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer) lista azért lett kitalálva, hogy a bankok számon tudják tartani azokat az embereket, akik hitelt vettek fel és nem fizették vissza időben a tartozásukat.

Ha aktív státusszal vagy fent a KHR listán, akkor egyik bank sem fog neked hitelt adni. Nem szeretne senki olyan személynek kölcsönt adni, akitől nagy valószínűséggel nem kapja vissza a pénzt.

Hitel aktív BAR listásoknak

Aktív BAR listások nem kaphatnak Magyarországon hitelt, a pénzintézetek el fogják utasítani a kérelmedet. Nem érdemes próbálkozni, mivel nincs remény a hitel felvételére.

Megoldás: Külföldi, pl. osztrák hitel

Ha külföldön veszel fel hitelt, legyen szó szlovák vagy osztrák pénzintézetről, akkor olyan esetben is elfogadhatják az igénylést, ha fent vagy a KHR listán. Ez azért van, mivel a KHR listán levő adatokhoz nem tudnak külföldről hozzáférni, és nem tudják, hogy az igénylő rajta van-e vagy nincs egy ilyen listán.A legkönnyebben hitelközvetítőn keresztül juthatsz osztrák hitelhez. Nem lehet előre megmondani, hogy melyik bank fog neked hitelt adni, viszont nem lehetetlen a külföldi hitel felvétele. Fontos, hogy olyan közvetítőt keress, aki megbízható és teljes mértékben tisztában legyél a hitel feltételeivel.

Hogyan lehet felkerülni a BAR-listára?

Különböző módokon, amelyek közül a legismertebb, hogy valakinek 90 napnál hosszabb időn át a minimálbér összegénél nagyobb tartozása van. Vagyis ötezer forintos tartozásunk lehet akár tíz évig is, de ha a tartozás összege átlépi a minimálbér összegét, akkor elkezdik számlálni a napokat. Ha letelik a 90 nap, BAR-listások leszünk. Aktív egy BAR-listás addig, amíg valahogyan nem rendeződik a hitelproblémája (végtörlesztés, leírás, árverezés, futamidő hosszabbítása stb.). Fel lehet kerülni a listára hitelkártyacsalással, okirat-hamisítással is.

Passzív státuszba kerül az adós, ha a fent említett módokon történt valami előrelépés a hitellel kapcsolatban. A passzív státusz egy évig tart, utána az adós kikerül a negatív minősítésű adósok közül.

Milyen következményei vannak a tagságnak?

Nagyon röviden tudunk válaszolni, de sokan tapasztalatból is tudják: nehezebben juthat hitelhez a bárlistás adós.

Hogyan lehet lekerülni róla?

Türelemmel. Aktívból először passzív státuszba kell átkerülni, a passzív státusz pedig automatikusan törlődik egy év után (kivéve az okirat-hamisítást és a bankkártyacsalást). Azért fontos lekerülni a listáról, mert akkor könnyebben elérhetővé válnak a hitelek, például a szabad felhasználású hitel. Felhívjuk a figyelmét, hogy BAR-listásként is hozzájuthat hitelhez, csak az igénylés folyamata sokkal nehezebb, és valószínűleg több helyen falba fog ütközni, mielőtt hitelhez jut.

A szabad felhasználású hitelek olyan hitelek, amelyeket nagyon sok BAR-listás adós keres, azért, hogy kiválthassa a rossz hitelét – vagy egyszerűen csak pénzre van szüksége. Az ilyen típusú hitelek előnye, hogy Ön semmilyen beszámolóval sem tartozik a banknak arról, hogy mire költötte a pénzt. Nem kell számlákat bemutatnia, nem kell a banki szakembernek megmutatnia, hogy hány százalékban készült el a lakásbővítés és így tovább. A szabad felhasználású hitel esetén csak az érdekli a folyósítót, hogy Ön időben fizeti-e a havi törlesztést. Természetesen a szabad felhasználású hitel kamata magasabb, mint például egy  lakáshitelé, mert utóbbinál mindig kell jelzálogingatlan, a szabadhitelnél viszont nem. A bank kockázata nagyobb, ezért a kamat valamivel magasabb.

Mit tartanak nyilván?

A KHR-ben az alábbi információk szerepelnek a szerződésekről:

  • Szerződés alapadatai, mint pl. szerződéskötés, lejárat, megszűnés dátuma; szerződés típusa, devizaneme, összege; fennálló tartozás, törlesztő részlet; idegen vagy saját banki szerződés.
  • Információ arra vonatkozóan, hogy a szerződést jelenleg kezelő bank egy másik banktól vette-e át azt (követelésértékesítés, üzletág-értékesítés vagy fúzió során).
  • A fennálló tőketartozás és a havi törlesztés összegére vonatkozó információkat valamennyi pénzintézet minden hónapban a tárgyhót követő ötödik munkanapig aktualizálja a KHR-ben.

A KHR a fentieken túl nyilvántartja, hogy az adott szerződést melyik bank kezeli. A természetes személyek pozitív hiteladatainak KHR-ben való rögzítését törvény írja elő, de az adatokhoz való hozzáférésről nekünk kell nyilatkoznunk.

Súlyos tévedés!

Nyilatkozat ide, vagy oda az esetleges mulasztásokat látja a bank! A negatív információk megismeréséhez ugyanis nem szükséges hozzájáruló nyilatkozat.

Eltérő szabályok vonatkoznak a magán személyekre illetve a vállalkozásokra. Vállalkozások esetében teljes listáról beszélünk. Nyilatkozik vagy sem, róluk a lista mindig teljes, minden adat látszik és le is kérhető.

Mikor kerülhetünk fel a KHR negatív listájára?

Természetes személy akkor kerül fel erre a listára mint „rosszul fizető adós”ha hátraléka meghaladja a mindenkori legkisebb minimálbér összegét és ez folyamatosan (több mint kilencven napon keresztül) fennáll.

Aktív/passzív? Ki? Mikor? Meddig?

Aktív státusszal maradunk a listán ameddig

  • a teljes tartozásunkat ki nem fizetjük,
  • a pénzintézet nem érvényesíti követelését a fedezeten (elárverezés),
  • a szerződés átütemezése meg nem történik (pl. futamidő hosszabbítása)

Passzív státuszba kerülünk

  • ha aktívak voltunk, de tartozásunkat kiegyenlítettük,
  • a pénzintézet érvényesítette a követelését, vagy a hitelszerződést átütemezte.

Passzív státuszban egy évig maradunk, aztán törölnek a KHR listáról. Fontos viszont, hogy a behajthatatlan tartozások továbbra is 5 évig maradnak a rendszerben! Ezekben az esetekben nincs aktív vagy passzív státusz.

3 hozzászólás a(z) “Hitel bar listásoknak 2020” című bejegyzéshez

[…] Gyopáros Alpár szólt arról is, hogy a korábban szocpolt igénylő érintettek esetében az akkor kapott összeget le kell vonni a falusi csok által biztosított támogatásból. Akik korábban az “általános csok” segítségével vásároltak ingatlant és a falusi csok keretében szeretnének kistelepülésen lakást vásárolni, a korábban megvett ingatlan eladásával, az akkori támogatás visszafizetése után igényelhetik a falusi csokot. Az “általános csok” keretében korábban megvett ingatlan felújítását a falusi csok támogatásaiból is lehet fedezni, ha a lakás a program által preferált kistelepülésen található. Hitel bárlistásoknak 2020 […]

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.